Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the pojo-accessibility domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/augustowia/websites/augustowia/wp-includes/functions.php on line 6114
Dodatkowe atrakcje w Augustowie: propozycja turystyczna dla zwiedzających Mazury
+48 (87) 643-10-02, +48 505-470-562 augustowia.eu@gmail.com

Atrakcje okolic Augustowa

Tutaj nie sposób się nudzić

Pobyt w Augustowie jest doskonałą okazją do zwiedzania Mazur i nie tylko. Nasz hotel stanowi świetny punkt wypadowy do wielu interesujących miejsc regionu oraz na Litwę. Poniżej przedstawiamy Państwu kilka propozycji ciekawych miejsc, które niewątpliwie warto zobaczyć podczas urlopu.

Mapa Suwalszczyzny
Wilno
Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy jest jednym z największych polskich Parków Narodowych. Na jego terenie znajdują się liczne szlaki turystyczne zarówno wodne, jak i lądowe, w tym także przystosowane dla zwiedzających na rowerach. Łączna długość szlaków turystycznych Wigierskiego Parku Narodowego wynosi 190 kilometrów. Powierzchnia Parku to 14988 ha z czego 623 ha jest pod ścisłą ochroną. Wyjątkowa uroda tutejszych krajobrazów przyciąga turystów z całego świata.

Studzieniczna

Studzieniczna, którą odwiedził Papież Jan Paweł II. Miejscowość oddalona jest zaledwie kilometr od Hotelu AUGUSTOWIA rozciąga się nad wodami Stawem Studzieniczańskim i Jeziorem Studzienicznym. Znajduje się tutaj zabytkowy drewniany kościół oraz kaplica Najświętszej Marii Panny z obrazem Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Obok kaplicy usytuowana jest legendarna studnia z cudowną wodą o leczniczej mocy. Podczas pielgrzymki w 1999 roku miejscowość odwiedził Jan Paweł II, zaś wydarzenie to upamiętniono wznosząc na wyspie jego pomnik.

Kanał Augustowski

Kanał Augustowski, który liczy sobie 101, 2 km długości. Kanał będący jedną z najdłuższych dróg wodnych w kraju pochodzi z I połowy XIX w. i jest unikatowym zabytkiem budownictwa hydrologicznego. Na jego trasie znajduje się 18 śluz (14 w Polsce, 3 na Białorusi i jedna graniczna). Oprócz śluz jednokomorowych funkcjonują również trzykomorowa śluza Niemnowo i dwukomorowa Paniewo. Każda z nich posiada jaz, dzięki któremu możliwy jest upust wody. Przedsięwzięcie powstało z inicjatywy i projektu pierwszego kierownika budowy, podpułkownika Ignacego Prądzyńskiego. Współcześnie Kanałem Augustowskim kursują statki żeglugi śródlądowej w celach turystycznych , jako że z ich pokładu można podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy Mazur. Trasa Kanału biegnie poprzez Białobrzegi, Augustów, jeziora oraz stawy, w tym Necko, Białe, Studzieniczne, Ślepe, Staw Gorczycki, Orlewo, Paniewo, Krzywe, Mikaszewo Duże i Małe, Mikaszówek.

Mosty w Stańczykach

Mosty w Stańczykach, które należą do najwyższych w kraju. Konstrukcja zbudowana z pięciu przęseł wynosi 36,5 m wysokości oraz 180 m długości. Mosty łącza brzegi rzeki Błądzinki, a dzieki równoległemu ułożeniu przypominają rzymskie akwedukty.

Pałac Paca w Dowspudzie

Pałac Paca w Dowspudzie powstał w latach 1820-1823. Budowla reprezentuje styl neogotycki i prezentuje się niesłychanie wytwornie. Gmach miał dowodzić majętności fundatora, generała wojsk polskich i napoleońskich, Ludwika Michała Paca. Projekt pałacu wyszedł spod ręki włoskiego architekta Piotra Bosio, zaś jego procę kontynuował również Włoch, Henryk Marconi. Z powodu emigracji właściciela po powstaniu listopadowym pałac powoli podupadał i został ostatecznie rozebrany w 1867 roku na budowę koszar suwalskich. Obecnie zwiedzający Pałac Paca mają możliwość podziwiać pozostały arkadowy portyk, mury fundamentowe, dwukondygnacyjne piwnice, park oraz narożną wieżę (Wieża Bociania), która według miejscowych podań przetrwała wyłącznie dlatego, że na jej szczycie znajdowało się bocianie gniazdo.

Jezioro Hańcza

Jezioro Hańcza, będące najgłębszym jeziorem w Polsce. Miłośników nurkowania przyciąga tutaj fakt, że przejrzystość wody wynosi do 12 metrów. Hańcza znajduje się na Pojezierzu Wschodniosuwalskim i przez jezioro przepływa rzeka Czarna Hańcza.

Sejny

Sejny to miasto wielokulturowe, zamieszkiwane nie tylko przez Polaków. W celu rozpowszechnienia handlu sprowadzono tu również Żydów, którzy mieszkali tu aż do II wojny światowej. Obecnie przebywa tu również liczna społeczność Litwinów, którzy wnoszą do Sejn własną kulturę. Działa tu również szkoła Podstawowa i Gimnazjum z Litewskim Językiem Nauczania „Žiburys” (pol. Światełko) oraz Konsulat Republiki Litewskiej. Wśród głównych atrakcji Sejn możemy wymienić:
1. Klasztor Dominikanów z XVII w.
2. Kaplica Św. Agaty z 1789 r. wznosząca się przed bazyliką
3. Pomnik Antanasa Baranauskasa – biskupa katolickiego i litewskiego poety
4. Poewangelicki Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej z połowy XIX w.
5. Figura Matki Bożej Sejneńskiej – słynie wieloma cudami i łaskami. Sprowadzona do
Sejn w 1602, a jej koronacja odbyła się 7 września 1975
6. Muzeum Ziemi Sejneńskiej w którym można oglądać zbiory archeologiczne,
numizmatyczne, dominikanów i biskupów w Sejnach

Puńsk

Puńsk to niewielka osada licząca około 1200 mieszkańców, z czego 90% stanowią Litwini, którzy kultywują tu do dziś własną kulturę narodową tradycje. Turystów do Puńska przyciągają nie tylko cudowne krajobrazy, lecz również działalność artystyczna tutejszej ludności. Od 1992 roku funkcjonuje tutaj litewski skansen, w którym każdego roku organizowany jest Festiwal Teatrów Stodolanych. Znajduje się tu również muzeum historyczne i etnograficzne. Skansen posiada okazałą zagrodę wiejską oraz historyczny wystrój wnętrza. Okolice miejscowości znane są z bogatej flory i fauny, malowniczych krajobrazów oraz czystego powietrza i przejrzystych wód. Znajduje się tu kilka restauracji ze specjałami kuchni litewskiej.

Oszkinie

Oszkinie nieopodal Puńska to tereny, gdzie Jaćwingowie i Prusowie odprawiali niegdyś swoje rytualne obrzędy. Dziś na terenie o powierzchni 7,5 ha rozciąga się wzniesiony przez miłośnika historii, Piotra Łukaszewicza kamienno – drewniany kompleks odwzorowujący dawny gród Jaćwingów. Zwiedzających zachwyca dbałość o każdy szczegół historyczny oraz rozmach przedsięwzięcia. Każdy z elementów budowlanych kompleksu powstał przy konsultacji z historykami. Na terenie kompleksu znajdują się trzy stawy, w których można łowić ryby różnych gatunków

Smolniki

Smolniki to przeurocza wieś w powiecie suwalskim, gmina Rutka – Tartak. Na skraju wsi, na wysokości 225 metrów znajduje się punkt widokowy „U Pana Tadeusza”, z którego podziwiać można wspaniałe pagórkowate tereny.

Uroczysko Święte Miejsce

Uroczysko Święte Miejsce to zachwycająca polana nad Rzeką Rospudą, nieopodal jeziora Jałowego, na skraju Puszczy Augustowskiej. Polana jest starodawnym miejscem kultów jeszcze z czasów pogańskich. Na polanie znajdują się kamienne i drewniane krzyże oraz ogrodzona kapliczka.

Suwałki

Suwałki są miastem w województwie podlaskim. Przez Suwałki biegną wody Czarnej Hańczy. Miasto powstało z osady założonej przez zakon kamedułów w XVII wieku. Nazwa miasta do dziś stanowi zagadkę dla językoznawców i choć wiemy, że pochodzi z języka Jaćwingów nie ustalono jej znaczenia. Obecnie Suwałki stanowią powiat grodzki, będąc jednocześnie siedzibą władz suwalskiego powiatu ziemskiego. Jest to jedno z najzimniejszych miejsc w kraju. Wśród atrakcji Suwałk możemy wymienić Park Konstytucji 3 Maja, pomnik Jana Pawła II, Park im. Marii Konopnickiej, Galerię Jednego Obrazu MDK, Ratusz miejski, Molennę starowierców, Muzeum Okręgowe i wiele innych. W suwakach na świat przyszli Andrzej Wajda, Maria Konopnicka i Alfred Kowalski.

Wilno

Wilno stanowi największe skupisko Polaków na Litwie. Pod względem turystycznym jest jednym z najciekawszych miejsc wschodniej i środkowej części Europy. W sercu Wilna znajduje się starówka wpisana w 1994 roku na listę UNESCO. W związku dewastacją, której uległo miasto sąsiadują tu ze sobą odnowione zabytki i oryginalne bruki, latarnie i okiennice, które stanowią o niepowtarzalnym klimacie Wilna. Wśród głównych atrakcji możemy tu wymienić Ostrą Bramę, będąca jedyną zachowaną bramą miejską z cudownym obrazem Matki Bożej; Katedrę Św. Stanisława, która jest najważniejszą litewską świątynią; Cmentarz na Rossie, gdzie miejsce wiecznego spoczynku znalazło wielu słynnych Polaków; Kościół Św. Anny z fasadą w stylu promienistego gotyku; Górę Trzech Krzyży, czyli jednego z symboli miasta; Wieżę Telewizyjną wzniesioną w czasach sowieckich, która sięga 326,5 m wysokości i mieści w sobie wystawę fotografii z dnia walki o niepodległość Litwy oraz taras widokowy.

Troki

Troki – to jeden z najstarszych grodów litewskich. Założony prawdopodobnie w końcu XII w., był dawniej stolicą Litwy. Urokliwe drewniane miasteczko, zamieszkane przez jeden z najmniejszych narodów europejskich – Karaimów. Na jeziornej wyspie można podziwiać wspaniały zamek Wielkich Książąt Litewskich. Latem oszołamia turystów przyroda Pojezierza Trockiego.

Druskienniki

Druskienniki to miejscowość uzdrowiskowa nad Niemnem, należąca do Litwy od 1991 roku. Jest jednym z najlepszych uzdrowisk klimatycznych w Europie, posiada słynne słone źródła i delikatny, ciepły mikroklimat. Nazwa miejscowości wywodzi się z litewskiego słowa ‘druska’, które oznacza sól. 31 grudnia 1837 roku car Mikołaj I nadał miejscowości status uzdrowiska i rozpoczęto budowę kurortu. Wielokrotnie wypoczywał tu Józef Piłsudski, Józef Ignacy Kraszewski, Stanisław Moniuszko, Juliusz Osterwa, Hanka Ordonówna. Od 1928 Druskienniki na mocy rozporządzenia prezydenta uznane zostały za uzdrowisko posiadające charakter użyteczności publicznej. W kolejnych latach kurort był rozbudowywany oraz doprowadzono do Druskiennik linię kolejową. W Druskiennikach znajduje się także jeden z największych w Europie aquapark oraz park linowy.

Przejdź do treści